Назад
25-11-2024

Намаляване на застрахователното обезщетение при кражба на МПС

В последните години масово застрахователните дружества прилагаха един незаконосъобразен подход за намаляване на обезщетението за кражба на МПС с предварително определен процент в случай, че в превозното средство е било оставено Част II на свидетелството за регистрация на МПС (т.нар. „малък талон“).

Със свое решение от 22.10.2024г., ВКС сложи край на тази порочна практика, като даде задължително за съдилищата тълкуване на чл. 395 ал. 4 и 5 КЗ и потвърди, че създадената при действието на КЗ, в сила до 01.01.2016г. съдебна практика е загубила значение. 

Решението беше постановено по иск на наш клиент срещу Каско застрахователя му, който в общите си условия беше сложил клауза, че при оставяне на  част II на свидетелството за регистрация на МПС в него в случай на кражба застрахователното обезщетение се намалява с 50%.

Кои са съществените изводи от решението на ВКС?

  • Както за отказа за изплащане на обезщетение, така и за неговото намаляване се изисква да е налице причинно-следствена връзка между неизпълнението на задължението от страна на застрахования и настъпилото застрахователно събитие;
  • Тази причинно-следствена връзка трябва да бъде доказана от застрахователя, защото тя е предпоставка последния законосъобразно да намали обезщетението;
  • Старата практика на ВКС създадена по приложението на чл.207 ал.2 КЗ (отм.), който съответства на чл.395 ал.4 КЗ е неприложима, защото тя изхожда от предпоставката, че за санкциониране на неизпълнението чрез намаляване на обезщетението е достатъчно наличието на възможност то да е способствало за настъпване на застрахователното събитие, а не безспорното установяване на причинно0следствената връзка между неизпълнение и събитие.
  • Разпоредбите на чл.395 ал.4 и 5 КЗ имат императивен характер и не може да се въвеждат допълнителни основания от застрахователя в общите условия за намаляване или отказ на обезщетението;
  • Застрахователят не може чрез клаузи в общите условия едностранно да се освобождава от задължението си да докаже елемент от фактическия състав за упражняване на потестативното си право по чл.395 ал.4 КЗ;
  • Съответно застрахованият не е ограничен да прави възражения както за липсата на причинно-следствена връзка изобщо, така и за несъответствие между намалението, което прави застрахователя и степента на неизпълнение на дадено задължение. 

Надяваме се, че застрахователните дружества ще преразгледат общите си условия по Каско застраховките и ще се намали броя на съдебните спорове във връзка с това обезщетението следва ли да бъде намалено, ако сте оставили част II на свидетелството за регистрация на МПС в него преди кражбата му. 

Настоящата статия има чисто информативен характер и не представлява правен съвет по отношение на конкретен субект или фактическа ситуация. За конкретен правен съвет трябва да се свържете с адвокат. Адвокатско съдружие „Стоева, Чомпалов и Знеполски“ не носи отговорност за предприемането на каквито и да е правни действия въз основа на съдържанието й.